Edius Pro video kurgu programını tanıyalım

Kullanıcı avatarı
Şiyar
Site Admin
Makaleler: 1
İletişim:
Mesajlar: 58
Kayıt: 06 Şub 2019

04 Mar 2019

Edius yazılım ve donanımları kurgu ( montaj ) amaçlı kullanılmaktadır. Edius GrassValley firmasının geliştirdiği video düzenleme yazılım ve donanımlarının genel adıdır. İlk olarak Japon Canopus firması tarafından üretilmiş Canopus firmasını GrassValley'in satın almasıyla ürün GrassValley Edius olarak anılmaya başlanmıştır. GrassValley markası da tıpkı Miranda markası gibi Belden firması tarafından satın alındığı için ürün artık Belden çatısı altındadır. Yazılım ilk olarak Cebit fuarında 12 Mart 2003 yılında kullanıcıya tanıtılmıştır. Bu tarih Edius'un doğum günü olarak kabul edilebilir.
Resim
Edius donanımları HD, HDV, SD çözünürlüklerini desteklerken yazılımın 4K ve 8K desteği de vardır. 4K desteği Blackmagic firmasının ürettiği kartlar sayesinde olmaktadır. Blackmagic kartlar Edius'un yedinci versiyonu itibarıyla yazılıma destek vermeye başlamıştır.

Grass Valley en son sürüm olarak Edius Pro 7 versiyonu 2013 Haziran ayında satışa sunmuştur. Güncel son versiyon Edius 7.21'dir.

Edius 7'nin en büyük farkı 64 bit mimarisi üzerine kurulu olmasıdır. Bu sayede önceki versiyonlardan çok daha hızlıdır.

Edius'u diğer kurgu yazılımlarından ayıran farklar hemen her formatı native ( doğal ) olarak kabul etmesi ve convert etmeden ( dönüştürmeden ) kurgu başlanabilmesidir. Bu sayede görüntü kalitesi bozulmaz ve hızla kurguya başlanabilir. Picture in Picture ( video içinde video ) Chromakey gibi birçok efektin render istemeden hızla yapılabiliyor olması Edius'u bugünkü popülerliğine kavuşturmuştur.

EDIUS® Pro 7 en hızlı ve çok yönlü gerçek zamanlı kurgu yazılımı...4K, 3D, HD, SD...24x24 to 4Kx2K...Hepsi aynı timeline içinde, hatta hepsi iç içe geçmiş sekanslarda ve hepsi gerçek zamanlıdır. Ve şimdi EDIUS, Blackmagic Design markasıyla işbirliği yaparak, DeckLink 4K Extreme ve Thunderbolt tabanlı UltraStudio 4K capture ve playback kartlarına destek veriyor ve 4K iş akışları için mükemmel bir çözüm sunuyor. Dünya çapında yayıncılar, prodüksiyon şirketleri, medya departmanları ve video profesyonelleri çoklu format kurgu yazılımında Grass Valley® EDIUS'u tercih ediyor.

Limit yok

Ses, video, resim ve kj katmanlarında sınır yok, EDIUS Pro 7 4K dahil en karmaşık projelerin üstesinden gelebiliyor.

Diğer markalarla uyum desteği

Edius Pro 7, piyasanın önde gelen markalarından Blackmagic Design ile işbirliğine gitti. Matrox ve Aja desteği ise çok yakında. Edius Pro 7'nin düşük çözünürlüklü proxy desteği sayesinde kurgu yaparken en son bilgisayar konfigürasyonlarına ihtiyacınız yok. Eski masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızla bile harikalar yaratabilirsiniz.

Edius Pro 7'de göze çarpan yenilikler

Başta Blackmagic olmak üzere üçüncü parti capture ve playback kartlarına destek(Matrox ve Aja kartlarına destek çok yakında) Çok yüksek çözünürlüklü JPG, TGA, DPX gibi grafik dosyalarıyla hızlı çalışma Geliştirilmiş MPEG encoder hızı ve kalitesi Geliştirilmiş H.264/AVC Decoder 4. nesil Intel Core işlemci ailesi optimizasyonu Gaussian Blur filtresi

Desteklediği kartlar Blackmagic Design - DeckLink Mini Monitor, Mini Recorder, Decklink Studio2, 4K Extreme, Intensity Pro, Shuttle for USB, Shuttle for Thunderbolt, Extreme, UltraStudio SDI, UltraStudio 4K, Pro Matrox - MXO2 LE, AJA - Kona, IO

“Edius Pro” sayfasına dönKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Kimler Online

Toplam 32 kullanıcı çevrimiçi :: 0 kayıtlı, 0 gizli ve 32 misafir
Kayıtlı kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok
Bugüne kadar en çok 292 kişi 28 Eyl 2019 tarihinde çevrimiçi oldu
Toplam 86 mesaj
Toplam 68 başlık
Toplam 150 üye
Yeni üyemiz Caterpil