Youtube içi SEO nasıl yapılır?

Youtube telif hakları, creative commons ve Youtube püf noktaları hakkında soru sorulabileceginiz bir kategoridir
Kullanıcı avatarı
Şiyar
Site Admin
Makaleler: 1
İletişim:

19 May 2019

Öncelike Youtube videoları nasıl değerlendirir?

Yapabilmemiz için dört anahtar alanımız var. Nedir bunlar, Başlık-Title, Açıklama kısmı, Description,Etiketler-Keywords ve özel resim alanı.

Başlayalım
Başlık;
Başlık en önemlilerden biridir, çünkü siz arama yaptığınızda Google-Youtube arama moturu ilk olarak başlığa bakar. Şayet başlıkta faydalı ve aradığınız bulamadığında açıklamalar bölümüne bakar. Siz ise arama sonuçlarının ilk başlığına bakarsınız, başlıkta umduğunuzu bulamadığınızda ise küçük önizleme resimlerine bakarsınız. İstediğiniz sonuçu bulamadığızda ise farklı bir kelime ile aramanıza devam edersiniz.
Öyle bir başkık seçmelisiniz ki videonuzun tamamını özetlemesi gerekir, Youtube kullanıcısı başlığı okuduğunda “tamam bu benim aradığım video“ demesi lazım.

Başlığın önemini iy kavrayabilmeniz için bir deneyimimi sizinle paylaşayım.
Şanlıurfa merkezde yaklaşık 200 köpek zehirlenerek öldürülmüştü. Zehirlenen bir çok köpek ilk etapta ölmemiş, bu hali ile 40km ötede bulunan ilçeme hayvanlar atılmıştı. Haber benden tam 1 hafta önce yapılmıştı. Gazetenin küçük bir bölümünde yazmıştı “200 köpek itlaf edildi.” Ben ise aynı haberi aldım, tekrar pişirdim, yani sogumuş bir yemegi tekrar pişirip insanlara sundum, internet sitemde yayınladım. Başlığını ise “200 köpek katledildi“ şeklinde değiştirdim. Haberi yaptığımdan bir iki saat sonra Mynet,Hürriyet gibi websitelerine düştü, Üçüncü saaten sonra ise ilçe kaymakamı NTV de canlı yayında telefon bağlantısı ile bilgilendirme yapıyordu meseleyi anlatıyordu.

Nihayetinde itlaf edildi dediğinde de köpekler öldürülmüştü, Katledildiğinde de hayvanlar öldürülmüştür. Ama burda önemli olan şey, başlıkta ki katliam kelimesi insanlarda ilği gördürmüş ve beyin bu kelimeyi önemsemişti.

Açıklama;
Kişi başlıkta aradığını bulamadığında Youtube sistemi kişinin aradığını hemen açıklama kısmı içerisinde aratır. Zaten SEO dediğimiz şey nedir biliyormusunuz? Sizin videonuzun içeriği tam olarak nedir, ne değildir, ne yazıyor bunu Youtube ye tanımlamanız. Yani Youtube ile işbirliği yapma. Örnek şuan benim çekmekte olduğum ve sizin de izlemekte olduğunuz video içeriğinde ne var, youtube anlayamıyor daha o kadar gelişmiş değil. Şimdi bu videonun açıklama kısmına bakın, bir sürü yazı göreceksiniz. Şuan konuştuklarmı yazıya döküp oraya ekleyecegim. Yani video ile bir işbirliği söz konusu olacak, diyecegim ki, Youtube kardeş bak benim video içeriğim budur. Diyecegim üşenmeyin, bir kaç saat zaman harcasanızda video içeriğinizi acıklama kısmına yazın.

Keywords - Etiketler
Açıklama kısmına en az yarım sayfa yazın dedim ya, şimdi sizin videonuz için önemli olan kelimeler hangisidir? Hangi kelimeler videonuzu özetliyor. Mesala benim kelimelerim, Youtube,premiere,adobe,para kazanma dır. O halde ben bu kelimeleri sıklıkla telefuz ederim, yada açıklama kısmında bu kelimeleri yoğun olarak kullanırım. Ne oldu? Artık bu kelimeler benim için yogun kulllanılan kelimelerdir, bu kelimleri etiket kısmına yazarım ve youtube de bu kelimeler aratıldığıda benim videom üst sıraya cıkacaktır.

Ön izleme resmi – Küçük resim
Önizleme resmi de önemlidir, çünkü kişi arama yaptığında küçük resme bakar. Bu küçük resim videoyu özetliyor mu? Benim aradığım içerik bu videoda var mı yok mu burdan anlayabiliyoruz. Siz Youtube seo için, videonuzu en iyi şekilde açıklayan ön izleme resmini oraya koyun. Videonuzu tanımlayan güzel bir ön izleme resmi bulamadığında ise açın Photoshop programını güzel bir tasarım eşliğinde videonuzu tanımlayan bir resim oluşturun ve youtube ekleyin.

Uyarı
Kendinizi kandırmayın, youtube yi kandırmayın, abonelerizi kandırmayın. Örnek videonuzda elma görüntüsü var, bu konuda bir video oluşturdunuz. Elme güzeldir herkes sever, ama siz başlığınıza SOĞAN kelimesi çok aratılıyor diye Soğan yazdınız. İzleyici geldi, soğan yerine elme gördü. Siz izleyiciye, “Kardeşim, Soğan arıyordun, agzın kokacaktı, bak ben sana Elme vardım şükretsene” diyemezsiniz. Kandırmayın, video içerisinde ne var ise harf değiştirmeden izleyicinize sunun.

Aksi taktirde, Youtube sizinle olan sözleşmesini fesh eder, buyur kardeş videolarını başka yerde paylaş der, kanalını kapatır. Sonra forumlarda neden kanalım kapandı diye sorar durursun.

Abone ol
https://goo.gl/KjxX5l

Destek forumu
https://videomontaj.net

“Youtube soru ve sorunlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Kimler Online

Toplam 27 kullanıcı çevrimiçi :: 1 kayıtlı, 0 gizli ve 26 misafir
Kayıtlı kullanıcılar: Google [Bot]
Bugüne kadar en çok 292 kişi 28 Eyl 2019 tarihinde çevrimiçi oldu
Toplam 86 mesaj